.yui3-widget yui3-block-base yui3-block-parent-base sqs-block-html sqs-block html-block {padding:0px; }

Kaj in kdo določa vrednost nepremičnin v računovodskih izkazih (2. del)

 

Le redka podjetja ne potrebujejo nepremičnin za delovanje. Nepremičnine se pojavljajo v obliki upravnih stavb, skladišč, proizvodnih hal, stanovanj za delavce, nepremičnin za oddajo v najem, zalog in ne nazadnje tudi kot sredstva, namenjena prodaji. Računovodje so tako postavljeni pred izziv iskanja “poštenih” vrednosti. Pri tem so jim v pomoč ocenjevalci vrednosti nepremičnin.

 

Kategorije nepremičnin v bilanci stanja

Opredmetena osnovna sredstva (lastniško rabljene nepremičnine)

Opredmetena osnovna sredstva so opredmetena sredstva, ki:

  1. so v posesti za uporabo pri proizvajanju ali dobavljanju izdelkov ali opravljanju storitev, za dajanje v najem drugim ali za administrativne namene in

  2. se bodo po pričakovanjih uporabljala v več kot enem obdobju.

Standardi dopuščajo dva načina poznejšega načina merjenje knjigovodske vrednosti:

  • pri modelu nabavne vrednosti (stroškov) je knjigovodska vrednost znesek nabavne vrednosti, zmanjšan za akumulirano amortizacijo in oslabitev,

  • pri modelu revaloriziranja je knjigovodska vrednost znesek poštene vrednosti na dan prevrednotenja, zmanjšan za poznejšo amortizacijo in oslabitev, če je pošteno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti.

Naložbene nepremičnine

Kadar ima podjetje nepremičnino z namenom dajanja v najem ali za povečanje vrednosti, jo razvrsti med naložbene nepremičnine. Mednje pa uvrsti tudi zemljišča z nedoločeno prihodnjo rabo. Če se raba naložbene nepremičnine spremeni, jo je treba prerazvrstiti.

Denarni tokovi, ki jih naložbena nepremičnina ustvarja, so večinoma neodvisni od drugih sredstev, ki jih sicer ima organizacija. Po tem se naložbena nepremičnina razlikuje od lastniško uporabljane nepremičnine, ki ustvarja denarne tokove v povezavi z drugimi sredstvi.

Za poznejše merjenje se lahko uporablja model poštene vrednosti ali model nabavne vrednosti. Standarda SRS 6 in MRS 40 zahteva, da vsa podjetja merijo pošteno vrednost naložbenih nepremičnin za potrebe merjenja (če podjetje uporablja model poštene vrednosti) ali razkritij (če uporablja model nabavne vrednosti). Med razkritji pri naložbenih nepremičninah le redko zasledimo pošteno vrednost, kar pa predstavlja neskladnost z računovodskimi standardi. 

Nepremičnine kot zaloge

Nepremičnine razvrstijo med zaloge navadno tista podjetja, ki se ukvarjajo z njihovo proizvodnjo za trg ali se z nepremičninskim poslom redno ukvarjajo (nakup nepremičnin za nadaljnjo prodajo). Tovrstne nepremičnine predstavljajo kratkoročna sredstva za razliko od lastniško rabljenih nepremičnin in naložbenih nepremičnin, ki predstavljajo dolgoročna sredstva.

Računovodska standarda SRS 4 in MRS 2 obravnavata zaloge enako. Vsa pravila za slabitev zalog so vsebovana v teh dveh standardih. Velja splošno pravilo, da se zaloge po začetnem pripoznanju merijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po nižji izmed njiju. To pomeni, da se vrednost zalog nikoli ne poveča nad izvirno vrednostjo.

Čista iztržljiva vrednost je čisti znesek, ki ga podjetje pričakuje od prodaje zalog v okviru rednega poslovanja, in je značilna za podjetje. Poštena vrednost odraža ceno, po kateri bi se izvedla redna transakcija prodaje istih zalog na glavnem (ali najugodnejšem) trgu teh zalog med udeleženci na trgu na datum merjenja. Čista iztržljiva vrednost zalog ni nujno enaka pošteni vrednosti, zmanjšani za stroške prodaje.

Nepremičnine za odtujitev

V okvir SRS je bila v letu 2024 dodana nova, 8. točka z naslovom Nekratkoročna sredstva za prodajo in ustavljeno poslovanje. Gre za prenos rešitev iz MSRP 5 glede razvrščanja in merjenja nefinančnih sredstev oziroma skupine sredstev, katerih vrednosti podjetje ne bo povrnilo z njihovo uporabo, ampak s prodajo.

Za prerazvrstitev v to skupino morajo biti poleg spremembe uporabe sredstva izpolnjeni še nekateri drugi pogoji. Eden od njih je, da mora biti sredstvo na voljo za takojšnjo prodajo v trenutnem stanju, prodaja pa mora biti zelo verjetna. Določen je tudi časovni okvir predvidene prodaje, in sicer 12 mesecev.

Takoj ko nepremičnina izpolnjuje pogoje za prerazvrstitev, je treba ugotoviti njeno pošteno vrednost, zmanjšano za stroške prodaje. Ta vrednost se primerja s knjigovodsko vrednostjo. Če je nižja, se vrednost nepremičnine oslabi v skladu s SRS 17 oziroma MRS 36. Če pa je višja, se v to skupino prenese po knjigovodski vrednosti. Nerealizirani dobički se ne pripoznajo, se pa razkrijejo v pojasnilih k računovodskim izkazom.

Sklepno

Vsaka bilančna kategorija nepremičnin ima svoje zakonitosti merjenja in izkazovanja v računovodskih izkazih. Vrednost enake nepremičnine je lahko različna, na primer treh nadstropij v isti poslovni stavbi. Zaradi različnih namenov uporabe, ki vplivajo na razvrstitev v različne kategorije v bilanci stanja, bo lahko v vsaki kategoriji drugačna.

Računovodski standardi prepuščajo izbiro računovodskih usmeritev poslovodstvu. Tudi Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1) naloži odgovornost za sestavitev letnega poročila poslovodstvu. V praksi so računovodje tisti, ki sestavijo letna poročila. V pomoč pri določanju poštene vrednosti nepremičnin pa so ocenjevalci nepremičnin.

Računovodski izkazi so trditve poslovodstva, ki jih pregleda revizor. Revizor mora biti pri svojem delu neodvisen, enako tudi ocenjevalec. Tako enega kot drugega pri njunem delu zavezuje uporaba mednarodnih standardov – za revizorja so to Mednarodni standardi revidiranja in za ocenjevalca Mednarodni standardi ocenjevanja.

Neodvisnost ocenjevalca nepremičnin in revizorja gotovo ni kršena, če se skupaj s poslovodstvom in računovodjo usedeta za skupno mizo/ekran in se pogovorita o namenu vrednotenja. Pri ocenjevanju za računovodske namene pravila računovodskih standardov prevladajo nad pravili MSOV. Za ocenjevalce vrednosti je torej ključnega pomena, da ustrezno opredelijo, na podlagi katerega računovodskega standarda in za kakšen namen se izvaja ocenitev vrednosti, saj za svoje delo kot pooblaščene osebe nosijo polno odgovornost.

Kaj in kdo določa vrednost nepremičnin v računovodskih izkazih (1. del)

 

Le redka podjetja ne potrebujejo nepremičnin za delovanje. Nepremičnine se pojavljajo v obliki upravnih stavb, skladišč, proizvodnih hal, stanovanj za delavce, nepremičnin za oddajo v najem, zalog in ne nazadnje tudi kot sredstva, namenjena prodaji. Računovodje so tako postavljeni pred izziv iskanja “poštenih” vrednosti. Pri tem so jim v pomoč ocenjevalci vrednosti nepremičnin.

 

Računovodski standardi

Računovodski standardi so pravila stroke, ki določajo pravila za pripoznavanje in odpravo pripoznanja (kdaj v katero gospodarsko kategorijo) in merjenje (po kolikšni vrednosti). V bilanci stanja podjetje izkazuje knjigovodsko vrednost sredstev, ki je odvisna od izbrane računovodske usmeritve.

Slovenska podjetja lahko izbirajo med slovenskimi računovodskimi standardi (SRS) in mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP). Obe zbirki urejata področje nepremičnin enako, če odmislimo člen o načinu prenosa revalorizacijskih rezerv v preneseni poslovni izid.

Računovodski standardi se vse bolj odmikajo od historičnih vrednosti, ki dajejo uporabnikom neuporabne informacije, zato za določene vrste sredstev zahtevajo merjenje po pošteni vrednosti ali pa ga zgolj dopuščajo. Tak primer so tudi nepremičnine.

Za nepremičnine je značilno, da se uporabljajo pri ustvarjanju proizvodov in nudenju storitev tudi več desetletij. Začetni stroški pridobitve nepremičnin se vključijo (usredstvijo) v bilanci stanja ne glede na namen uporabe nepremičnin v obsegu, kot to določa relevanten standard. Knjigovodska vrednost, ki temelji na izvirni vrednosti (nabavni vrednosti), zmanjšani za nabrani popravek vrednosti (amortizacijo), ne daje uporabnih informacij bralcem računovodskih poročil. Standardi kljub temu še vedno dopuščajo takšno merjenje tako za lastniško uporabljene nepremičnine kot za naložbene nepremičnine. Omogočajo pa tudi merjenje po pošteni vrednosti.

Kdo in kdaj ugotavlja “pošteno” vrednost

V nadaljevanju bomo pri posameznih skupinah sredstev pojasnili, katere vrednosti se lahko uporabijo za izkazovanje knjigovodske vrednosti. Poslovodstvo je odgovorno, da izbere računovodsko usmeritev in pozneje poskrbi, da vrednost sredstva po izbrani računovodski usmeritvi ustreza temu, kar standardi zahtevajo. Vse trditve poslovodstva so vezane na datum bilance stanja. Ta je v Sloveniji praviloma 31. 12. v posameznem letu, vendar se poslovno leto lahko zaključi kadarkoli v letu. To pa ne pomeni, da mora biti cenitev opravljena na datum bilance stanja. Pomembno je, da se datum cenitve ne spreminja z leta v leto, ker v tem primeru računovodski izkazi niso več primerljivi s predhodnimi obdobji.

Tako pri opredmetenih osnovnih sredstvih standard navaja, da naj se prevrednotenje izvaja dovolj redno za zagotovitev, da se knjigovodska vrednost ne razlikuje pomembno od tiste, ki bi se določila z uporabo poštene vrednosti na koncu obdobja poročanja. Sredstva, pri katerih se poštena vrednost spreminja precej in nestanovitno, zahtevajo letno prevrednotenje. Sredstva z nepomembnimi spremembami poštene vrednosti bo morda treba prevrednotiti le enkrat na tri ali pet let.

Zakon o revidiranju (Zrev-2) poleg nadzora nad revidiranjem ureja tudi nadzor nad ocenjevanjem. Ta zakon opredeli ocenjevanje vrednosti kot aktivnost, ki jo izvaja pooblaščeni ocenjevalec v skladu s pravili ocenjevanja vrednosti, da bi določil oceno vrednosti podjetja, nepremičnine ali strojev in opreme za računovodsko poročanje ter druge namene ocenjevanja vrednosti. V nadaljevanju tudi opredeli, da je pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin fizična oseba, ki je pridobila dovoljenje Inštituta za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti nepremičnin.

MRS 40 in SRS 6,  priporočata, vendar pa od podjetja tega ne zahtevata, da meri pošteno vrednost naložbenih nepremičnin na podlagi ocene vrednosti neodvisnega ocenjevalca vrednosti s priznano in ustrezno strokovno usposobljenostjo ter nedavnimi izkušnjami z lokacijo in kategorijo naložbenih nepremičnin, ki se vrednotijo, pa SRS 6 izrecno uporablja besedno zvezo “pooblaščeni ocenjevalec vrednosti”, pri čemer pa se ne sklicuje na Zrev-2.

Kategorije nepremičnin v bilanci stanja

Podjetje v bilanci stanja prikaže sredstva in obveznosti glede na čas pričakovane unovčitve. Razvrstitev in posledično merjenje opravi tako, da odražata namen (upo)rabe sredstva oziroma obveznosti. Tako uporabniki računovodskih informacij iz strukture bilance stanja lahko ugotovijo finančni položaj podjetja.

Pojem “nepremičnina” v računovodskih standardih ni opredeljen. Nepremičnine v bilanci stanja računovodski standardi razvrščajo v štiri skupine:

  • opredmetena osnovna sredstva

  • naložbene nepremičnine

  • zaloge

  • dolgoročna sredstva, namenjena prodaji

Podjetje razvrsti nepremičnine v bilanci stanja glede na namen njihove uporabe. Če jih uporablja za opravljanje dejavnosti, bodisi so v njej proizvodni prostori bodisi jih uporablja zgolj za administrativne namene (pisarne), jih razvrsti med opredmetena osnovna sredstva, in sicer med zemljišča in zgradbe. Če nepremičnine oddaja v najem ali z njimi povečuje vrednosti naložbe, jih razvrsti med naložbene nepremičnine. Če jih gradi za prodajo na trgu, jih razvrsti med zaloge, če ima trden namen za prodajo, dolgoročna srdstva prerazporedi v skupino za prodajo.

Med uporabo nepremičnine lahko nastopijo nove okoliščine, zaradi katerih je treba nepremičnino prerazvrstiti v drugo skupino. Pri tem, kdaj in po kolikšni vrednosti je nepremičnino treba prerazvrstiti v drugo skupino, je treba upoštevati določbe računovodskih standardov. Razvrstitev vpliva na vrednotenje nepremičnine, izkazano velikost v bilanci stanja ter na pripoznavanje učinkov v izkazu poslovnega izida in izkazu drugega vseobsegajočega donosa.

Poleg področnega standarda, ki ureja neko kategorijo nepremičnin, se pri merjenju vrednosti uporabljata še dva “splošna” standarda, ki ju vsebujeta obe zbirki standardov. Prvi vsebuje napotke za določitev poštene vrednosti za računovodske namene, drugi pa obravnava slabitev.

Pravila za slabitev v okviru MRS 36 in SRS 16 govorijo, da se posamezno slabijo le tista sredstva, ki ustvarjajo samostojne denarne tokove. Če obstaja znamenje, da utegne biti kakšno sredstvo oslabljeno, je treba oceniti njegovo nadomestljivo vrednost. Če nadomestljive vrednosti takega sredstva ni mogoče oceniti, mora podjetje ugotoviti nadomestljivo vrednost denar ustvarjajoče enote, ki ji sredstvo pripada.

Nadomestljivo vrednost za nepremičnine je le redko mogoče ugotoviti za posamezno nepremičnino, saj ne ustvarjajo samostojnih denarnih tokov. Taki primeri so skladiščna ali proizvodna hala, upravna stavba. Je pa to praviloma mogoče pri naložbenih nepremičninah in nepremičninah, ki so namenjene prodaji. Vendar to ne pomeni, da ostale nepremičnine niso samostojen predmet ocenjevanja. Tako ocenjena vrednost se uporablja pri oslabitvi nepremičnin v okviru denar ustvarjajoče enote.

V spodnji preglednici so navedeni računovodski standardi, ki so relevantni za pravilno računovodsko merjenje nepremičnin. Kadar ocenjevalec nepremičnine sprejme naročilo za izvedbo cenitve za računovodske namene, je poznavanje standardov nujno.

 
 

Članek je del prispevka, ki ga je avtorica predstavila na 35. posvetu ‘Poslovanje z nepremičninami’

V drugem delu članka bomo predstavili kategorije nepremičnin ter metode in posebnosti merjenja njihove knjigovodske vrednosti.

Ko podjetniki spregovorijo o družbenih in gospodarskih izzivih

Tokrat vam v branje oziroma poslušanje predlagamo dva prispevka vodilnih podjetnikov, Billa Gatesa in Joca Pečečnika, ki izpostavita svoj pogled na pomembne družbene in gospodarske izzive današnjega časa. 

Če bi jaz oblikoval davčni sistem, bi bil za desetine milijard revnejši

Bill Gates

Naslov intervjuja v originalu je: "If I designed the tax system, I would be tens of billions poorer". V intervjuju je zanimiv napis pod njegovo sliko, ki pravi: "Filantropija* ne more nadomestiti vloge države." To je še posebej pereč problem tudi v Sloveniji, kjer brez prostovoljstva skrb za sočloveka ne bi bila enaka. S pravično obdavčitvijo in z poštenimi davkoplačevalci bi lahko država zbrala več sredstev, ki bi jih namenila za izboljšanje življenjih razmer svojih državljanov. 

* Iz SSKJ: Filantropija - ljubezen do ljudi in pripravljenost pomagati jim

The Independent

Ne morejo ljudje, ki nimajo nobenih menedžerskih izkušenj, ki nikoli niso nikogar zaposlili, ki nikoli niso sami sebe preživeli na trgu, upravljati države

Joc Pečečnik

Gospod Pečečnik je znan, da se oglasi zgolj, ko ima kaj pomembnega za povedati, zato tudi njegovi podcasti na družbenih omrežjih dosegajo izjemne uspehe. Klub SBC člane pri svojem delovanju vodi preko 7 zlatih vodil, ki bi lahko služila kot temeljna načela za celotno poslovno skupnost. Ta vodila si zaslužijo posebno pozornost, zato jih dobesedno navajamo v nadaljevanju.  

Klub slovenskih podjetnikov svoje člane pri delovanju usmerja preko 7 zlatih vodil:

  1. Nadpovprečnost, odgovornost, poštenost.

  2. Politična nevtralnost.

  3. Prizadevanje za razvojni preboj in podjetniško Slovenijo.

  4. Medsebojno poslovno prijateljstvo in krepitev prepoznavnosti Slovenije.

  5. Negovanje mladih talentov in vrhunskega razvoja v sožitju z naravo.

  6. Povezovanje z lokalno skupnostjo za razvoj podjetništva in preprečevanje revščine.

  7. Integriteta in delovanje vseh partnerjev na transparenten in odgovoren način z ničelno toleranco do korupcije.

- Klub slovenskih podjetnikov (SBC)

Zlato v računovodskih izkazih

 

Zlato ima že dolgo funkcijo ohranjevalca premoženja, tako za posameznike kot podjetja in seveda tudi druge institucije. V članku ne dajemo naložbenih priporočil – prikažemo zgolj računovodsko obravnavo, ki je lahko različna glede na namen rabe zlata. Na tem področju so bili SRS (2024) dopolnjeni, v okviru zbirke MSRP pa ni bilo nobenih sprememb. Ali se zbirki razlikujeta sedaj ali sta se razlikovali prej?

 

Pred sprejetjem SRS (2024) sta bili obe zbirki, SRS (2016) in MSRP, usklajeni, vendar nepopolni, saj zlata nista izrecno obravnavali kot naložbeno sredstvo. Pravila o poznejšem merjenju zlata, ko je obravnavano kot zaloga, so ostala enaka in nespremenjena. Vendar pa so z dopolnitvami SRS (2024) zdaj v tej zbirki uvedene nove določbe za obravnavo zlata kot naložbe, česar v MSRP še vedno ni. Zato se zdaj zbirki razlikujeta.

Zlato kot zaloge

Z vidika računovodskih standardov so zaloge praviloma sredstva v opredmeteni obliki, ki bodo porabljena pri ustvarjanju proizvodov ali opravljanju storitev ali prodana v okviru rednega poslovanja. Zaloge se členijo na zaloge materiala, zaloge nedokončanih proizvodov in polproizvodov ter zaloge dokončanih proizvodov in trgovskega blaga.

Velja splošno pravilo, da se zaloge po začetnem pripoznanju merijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po nižji izmed njiju. To pomeni, da naraščanje cen na trgu ne vpliva na knjigovodsko vrednost zalog, medtem ko padanje cen vpliva.

Obstajajo izjeme in med njimi so pogosto plemenite kovine. Zakon o izdelkih iz plemenitih kovin kot plemenite kovine opredeljuje platino, zlato, paladij in srebro. Po širši opredelitvi mednje spadajo še rutenij, rodij, osmij in iridij. Spremembe poštene vrednosti zalog, ki jih imajo v posesti posredniki, ki kupujejo ali prodajajo trgovsko blago po naročilu drugih ali za svoj račun, se vrednotijo po pošteni vrednosti z odbitkom stroškov prodaje. To pomeni, da se knjigovodska vrednost usklajuje s pošteno vrednostjo. Učinki vsakokratnega merjenja se pripoznajo v izkazu poslovnega izida v obdobju, v katerem je prišlo do spremembe.

Zlato kot naložba

V skladu s SRS (2024) lahko podjetja med finančne naložbe kot posebno vrsto uvrščajo tudi naložbe v plemenite kovine, kriptovalute in druga podobna sredstva, katerih namen je ohranjati vrednost. Te posebne vrste naložb se po začetnem pripoznanju lahko merijo po pošteni vrednosti prek poslovnega izida ali po nabavni vrednosti. Izbira predstavlja računovodsko usmeritev, ki je ni mogoče spremeniti do odprave pripoznanja takšne naložbe.

V okviru zbirke MSRP pa naletimo na težavo, saj ni posebnega standarda, ki bi obravnaval zlato kot naložbo. Torej je situacija enaka, kot je bila v zbirki SRS (2016). Naložba v zlato ne ustreza definiciji za finančno naložbo v skladu z MSRP 9 ali MRS 32, zato teh dveh standardov ni mogoče uporabiti. Finančni instrument izhaja iz pogodbenega dogovora, pri zlatu pa ni nobenega pogodbenega dogovora, zato morajo uporabniki razviti svojo računovodsko usmeritev v skladu z MRS 8. MRS 8 določa, da se pri oblikovanju lastne politike uporabnik sklicuje na določene vire. Katere vire?

Najprej bi morali poiskati MSRP, ki urejajo podobne zadeve. Šele nato lahko uporabimo splošne koncepte in merila za opredelitev, pogoje pripoznavanja in merjenja za sredstva, obveznosti, prihodke in odhodke iz Konceptualnega okvira za računovodsko poročanje. Povsem nazadnje pa so uporabnikom zbirke MSRP v pomoč tudi druge strokovne rešitve – torej lahko tudi zbirka SRS. Seveda se nanje ne morejo neposredno sklicevati.

Prehod na SRS (2024)

Uporabniki zbirke SRS (2016) so bili v enakem položaju, kot so še vedno uporabniki zbirke MSRP. Izbrati so morali računovodsko usmeritev za obravnavo zlata kot naložbo. Pri tem so se lahko oprli tudi na strokovno literaturo.

V slovenskem prostoru deluje v okviru Slovenskega inštituta za revizijo Odbor sekcije preizkušenih računovodij (Odbor), ki podaja strokovne razlage o tematikah, ki v praksi povzročajo težave. Strokovne razlage so napotek praktikov za praktike in spadajo med druge strokovne vire, ki so v pomoč pri sprejemanju računovodskih usmeritev. Nimajo statusa Pojasnil k standardom, ki jih je treba obvezno uporabljati.

Odbor je že v začetku leta 2021 zaključil, da so naložbe v plemenite kovine po svoji ekonomski naravi še najbolj podobne finančnim naložbam, saj jih organizacija ne poseduje za redno poslovanje, kot to velja za zaloge, ampak za ohranjanje in povečevanje njihove vrednosti, kot to velja za finančne naložbe. Po mnenju Odbora jih je najprimerneje obravnavati kot posebno vrsto finančnih naložb, in to po pošteni vrednosti, saj zanje obstaja delujoči trg in je njihovo pošteno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pri tem uporabnik izbere bodisi vrednotenje po pošteni vrednosti prek poslovnega izida bodisi vrednotenje po pošteni vrednosti prek vseobsegajočega donosa oziroma rezerv, nastalih zaradi vrednotenja po pošteni vrednosti.

Nekateri uporabniki zbirke SRS (2016) so sledili tej strokovni razlagi in merili zlato po pošteni vrednosti prek vseobsegajočega donosa oziroma rezerv. Tako so ravnali zato, ker niso želeli, da nihanje cen vpliva na izkaz poslovnega izida, a hkrati njihove bilance stanja kažejo pravo vrednost sredstev. Ti uporabniki bodo moralispremeniti računovodsko usmeritev.

SRS 3.47 (2024) določa, da se na dan prehoda prerazporedijo postavke finančnih sredstev, pri čemer ni preračuna primerjalnih izkazov. Pri tem se uporabijo pravila iz SRS 3.46 (2024). V tem členu je zapisano, kako obravnavati učinke, ki so nastali ob prerazporeditvi. Vendar pa v tem členu manjka prerazvrščanje iz modela poštene vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa na model nabavne vrednosti. Torej bo treba sprejeti lastno računovodsko usmeritev in posledično preračunati primerjalne izkaze.

Tako se na dan prehoda v praksi pojavljajo trije načini merjenja zlata:

  1. nabavna vrednost

  2. poštena vrednost prek poslovnega izida

  3. poštena vrednost prek drugega vseobsegajočega donosa

Pri modelu nabavne vrednosti in prehodu na pošteno vrednost v izkazu poslovnega izida bodo v skladu s SRS 3.47 vsi učinki pripoznani v poslovnem izidu leta 2024, brez preračuna primerjalnih izkazov.

Pri modelu poštene vrednosti prek poslovnega izida bodo vsi učinki ob prehodu na nabavno vrednost v skladu s SRS 3.46 pripoznani v poslovnem izidu leta 2024, brez preračuna primerjalnih izkazov.

Pri modelu poštene vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa ima podjetje dve možnosti:

  • če finančno sredstvo prerazvrsti v kategorijo, ki se meri po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, se finančno sredstvo v skladu s SRS 3.46 še naprej meri po pošteni vrednosti. Kumulativni dobiček ali izguba, prej pripoznana v postavki kapitala (oziroma v drugem vseobsegajočem donosu), se prerazvrstita iz kapitala v poslovni izid na datum prerazvrstitve. Torej bo prerazvrstitev vplivala na poslovni izid v letu 2024;

  • če finančno sredstvo prerazvrsti v kategorijo, ki se meri po nabavni vrednosti, si lahko izbere računovodsko usmeritev iz MSRP 9.5.6.5. Kumulativni dobiček ali izguba, ki sta bila prej pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu, se odstranita iz lastniškega kapitala in za ta znesek se prilagodi poštena vrednost finančnega sredstva na datum prerazvrstitve. Posledično se finančno sredstvo na datum prerazvrstitve izmeri, kot da bi se vedno merilo po nabavni vrednosti.

Zaključek

SRS (2024) v posebno kategorijo finančnih naložb uvrščajo tudi naložbe v plemenite kovine in tudi druga sredstva, ki ohranjajo vrednost. Zbirka MSRP nima posebnega standarda, ki bi urejal tovrstne naložbe, zato morajo uporabniki sami sprejeti računovodsko usmeritev za njihovo obravnavo.

Vendar je končni učinek poznejšega merjenja zlata – nabavna vrednost ali poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje – še vedno lahko enak, če uporabniki zbirke MSRP sami izberejo enako računovodsko usmeritev.

Trošarine in davki

Tokrat vam v branje predlagamo dva članka, ki vsak na svoj način opozorita na dajatve – davke in trošarino. Prvi članek je povezan z električno energijo, ki se proizvaja v fotovoltaičnih elektrarnah in problematiko določitve trošarinskega zavezanca. Drugi članek pa bo opremil  z znanjem vse, ki investirajo v nepremičnine na Hrvaškem

Oddaja poslovnih prostorov in obračun trošarine za dobavo proizvedene elektrike

mag. Blaž Pate, LL.M.

Avtor opaža številne napake pri obračunavanju trošarine v trgovskih centrih. Napake se pojavljajo že v prvem koraku, ko se preverja in analizira, kdo se šteje za zavezanca za obračun trošarine za električno energijo in katera pravna podlaga (vrsta trošarinskega zavezanca) je pravilna pri prijavi ali spremembi v evidenci zavezancev: ali gre za dobavo končnim odjemalcem ali za proizvajalca, ki električno energijo proizvede za pokrivanje lastnih potreb oz. jo dobavi drugi osebi za njeno končno rabo. Od tega je odvisno tudi, katere posebnosti in oprostitve je mogoče uporabiti v konkretnih primerih.

Revija SIR*IUS, januar 2024

Turistične nepremičnine

Jure Ajdovec

Članek nagovarja 'slovenske investitorje na Hrvaškem'. Ti investitorji so lahko fizične osebe ali pravne osebe. V članku avtor sistematično prikaže potencialne davčne obveznosti ob nakupu nepremičnine, oddajanju v turistični najem in ob prodaji. Še posebej je članek zanimiv za fizične osebe, saj opozori na davčne posledice transakcij z nepremičninami tako na Hrvaškem kot v Sloveniji.

- Revija Unikum, marec 2024

MSRP 19 – Odvisne družbe, ki niso subjekti javnega interesa: Razkritja

 

Zbirka Mednarodnih standardov računovodskega poročanja je v razmaku meseca dni dobila dva nova standarda. MSRP 18 – Predstavitev in razkritja v računovodskih izkazih, bo nadomestil enega izmed obstoječih standardov in njegova uporaba bo obvezna za vse uporabnike. MSRP 19 - Odvisne družbe, ki niso subjekti javnega interesa: Razkritja pa poenostavlja poročanje za določene uporabnike zbirke.

 

Odbor za Mednarodne računovodske standarde je 9. maja 2024 izdal nov standard, MSRP 19 – Odvisne družbe, ki nso subjekti javnega interesa: Razkritja (IFRS 19 – Subsidiaries without Public Accountablity: Disclosures). Več o tem si lahko preberete na spletni strani odbora.

Vpliv standarda na poročanje

V prejšnjem članku smo predstavili MSRP 18 – Predstavitev in razkritja v računovodskih izkazih, ki bo vplival na vse uporabnike zbirke MSRP. Standard MSRP 19, ki ga bomo predstavili tokrat, bodo lahko uporabljala zgolj nekatera podjetja. Odločitev je prostovoljna in se lahko kadarkoli spremeni.

Podjetje se lahko odloči uporabiti ta standard v svojih konsolidiranih, ločenih ali samostojnih računovodskih izkazih, če in samo če, na koncu poročevalskega obdobja izpolnjuje naslednje tri pogoje:

  1. je odvisno podjetje;

  2. ni subjekt javnega interesa; in

  3. ima končno ali vmesno matično podjetje, ki izdeluje konsolidirane računovodske izkaze, dostopne za javno uporabo, ki so skladni z MSRP.

Prvi in tretji pogoj ne potrebujeta dodatne razlage, za izpolnjevanje drugega pogoja pa je treba dobro prebrati definicijo pojma 'subjekt javnega interesa', ki jo podaja MSRP 19.

Podjetje je subjekt javega interesa, če se:

  • z njegovi dolžniškimi ali kapitalski instrumenti trguje na javnem trgu ali je v postopku izdaje takih instrumentov za trgovanje na javnem trgu (na domači ali tuji borzi ali na prostem trgu, vključno z lokalnimi in regionalnimi trgi); ali

  • ima premoženje v fiduciarni lasti za široko skupino zunanjih oseb kot eno od svojih glavnih dejavnosti (na primer, banke, kreditne zadruge, zavarovalnice, posredniki/trgovci z vrednostnimi papirji, vzajemni skladi in investicijske banke pogosto izpolnjujejo ta merila).

Zakaj je bil sprejet nov standard

Ko matično podjetje pripravlja konsolidirane računovodske izkaze, ki so v skladu z MSRP, morajo njegova odvisna podjetja za namene konsolidacije poročati na podlagi MSRP.

Odvisna podjetja pri sestavitvi samostojnih računovodskih izkazov lahko uporabljajo MSRP, standard MSRP za MSP (MSRP za mala in srednja podjetja) ali nacionalne računovodske standarde – SRS v Slovenji.

MSRP je zbirka, ki pridobiva na pomenu. Po podatkih iz septembra 2023, kar 86 od 168 jurisdikcij, kolikor jih zahteva ali dovoljuje uporabo MSRP, uporablja tudi MSRP za MSP. EU ima odklonilno stališče do uporabe in zato med uporabniki ne najdemo nobene države članice EU. Med evropskimi državami, ki zahtevajo ali dovoljujejo uporabo MSRP za MSP pa so: Švica, Velika Britanija, Bosna in Hercegovina, Srbija in Makedonija.

MSRP za MSP je bil sprejet leta 2009 in takrat smo ga tudi predstavili v še vedno javno dostopnem članku. Od takrat je bilo že nekaj posodobitev, vendar je namen tega standarda še vedno enak - poenostaviti poročanje v primerjavi s celotnimi MSRP in omogočiti uporabo te zbirke namesto nacionalnih računovodskih standardov. Uporaba te zbirke pa je za podjetja v skupini nepraktična, saj se razlikuje od popolne zbirke MSRP pri pripoznavanju in merjenju gospodarskih kategorij. Zato podjetja v skupini praviloma uporabljajo MSRP vključno z obsežnmi razkriji, ki jih zbirka zahteva.

MSRP 19 želi poenostaviti poročanje v obliki zmanjšanja zahtev glede razkritij, ki jih lahko upravičeno podjetje uporabi namesto zahtev v drugih računovodskih standardih zbirke MSRP. Podjetje, ki se odloči za uporabo standarda MSRP 19, uporablja druge zahteve v standardih MSRP – torej njegova uporaba nima vpliva na pripoznanje in merjenje gospodarskih kategorij.

V osnutku predloga za razpravo je Odbor za MSRP navedel čemu takšna rešitev. Predlagal je standard, ki bi:

  1. bil del računovodskih standardov zbirke MSRP;

  2. bil izbirni za upravičena odvisna podjetja;

  3. določal zmanjšane zahteve glede razkritij, da bi ohranil uporabnost računovodskih izkazov za uporabnike;

  4. določal, katere zahteve glede razkritij v drugih računovodskih standardih MSRP ni treba uporabljati; in

  5. bil posodobljen, če je to potrebno, ko je izdan nov ali spremenjen obstoječi področni standrad v zbirki MSRP

Kako je standard nastal

Odbor za MSRP je izhajal iz zahtevanih razkritji v MSRP za MSP, saj je takrat, ko je sprejemal ta standard, že temeljito razmislil, katera razkritja potrebujejo uporabniki (investitorji) pri manjših in srednjih podjetjih. Ta razkritja morajo zadostovati informacijskim potrebam uporabnikov računovodskih izkazov upravičenih hčerinskih podjetij. V okviru javne razprave pa so se ta razkritja še dopolnjevala.

Členi od 21. – 276. določajo podrobna razkritja, ki jih mora podjetje, ki uporablja MSRP 19, pripraviti. Te zahteve glede razkritij so zmanjšana različica tistih, ki so določene v drugih računovodskih standardih MSRP. Od 34 računovodskih standardov MSRP, ki vključujejo zahteve glede razkritij, MSRP 19 zagotavlja zmanjšane zahteve glede razkritij za 30 od njih.

Zahteve glede razkritij za 3 standarde morajo biti uporabljene v celoti (MSRP 8, MSRP 17 in MRS 33). Podjetja, ki uporabljajo standard MRS 26 - Računovodenje in poročanje za pokojninske načrte, ne izpolnjujejo merila ''subjekt brez javnega interesa' in zato niso upravičena do uporabe MSRP 19.

Datum uporabe

Standard se bo uporabljal od 1. januarja 2027, vendar pa je dovoljena zgodnejša uporaba. Podjetja v Sloveniji uporabljajo standarde, ki so bili sprejeti v EU, kar pomeni, da standarda še ni možno uporabljati.

Podjetja, ki so v lasti tujih podjetij izven EU, in uporabljajo 'izvirno' zbirko MSRP za poročanje v skupini, bodo morda morala standard pri poročanju za potrebe konsolidacije, uporabiti že prej. V standardu je tudi posebna določba, ki ureja razkritje, kadar podjetje MSRP 19 uporabi predno prvič uporabi MSRP 18.

O podrobnejši vsebini standarda vas bomo še obveščali. Pridružite se nam na spletnem seminarju v 13. junija.

MSRP 18 – Predstavitev in razkritja v računovodskih izkazih

 

Zbirka Mednarodnih standardov računovodskega poročanja je v razmaku meseca dni dobila dva nova standarda. MSRP 18 – Predstavitev in razkritja v računovodskih izkazih, bo nadomestil enega izmed obstoječih standardov in njegova uporaba bo obvezna za vse uporabnike. MSRP 19 - Odvisne družbe, ki niso subjekti javnega interesa: Razkritja pa poenostavlja poročanje za določene uporabnike zbirke.

 


Mednarodni odbor za računovodske standarde je 9. aprila 2024 izdal nov standard, MSRP 18 - P redstavitev in razkritja v računovodskih izkazih (IFRS 18 - Presentation and Disclosure in Financial Statements), ki bo nadomestil najstarejši standard MRS 1 – Predstavljanje računovodskih izkazov. Več o tem si lahko preberete na spletni strani Odbora za MSRP.

Vpliv standarda na poročanje

Standard ne bo vplival na merjenje finančne uspešnosti, bo pa vplival na način kako bo ta predstavljena in razkrita. Standard predpisuje podlago za predstavljanje računovodskih izkazov za splošne namene, da se zagotovi primerljivost tako z lastnimi računovodskimi izkazi podjetja iz prejšnjih obdobij, kot tudi z računovodskimi izkazi drugih podjetij. Določa splošne zahteve za predstavljanje računovodskih izkazov, smernice za njihovo sestavo in minimalne zahteve glede njihove vsebine.

Oblika in vsebina računovodskih izkazov

Še naprej bo veljalo, da uporabniki zbirke MSRP nimajo predpisanega obrazca za posamezne računovodske izkaze. Standard je vsebinsko nadaljevanje MRS 1 z nekaterimi pomembnimi dopolnitvami in spremembami. Štirje temeljni računovodski izkazi: bilanca stanja, drugi vseobsegajoči donos, izkaz gibanja kapitala ter izkaz denarnih tokov, so doživeli manjše spremembe, medtem ko je izkaz poslovnega izida temeljito spremenjen.

V izkaz poslovnega izida sta (konnčo) vključena dva vmesna seštevka: izid iz poslovanja in izid pred financiranjem in davki. MSRP 18 zahteva, da podjetje razvršča prihodke in odhodke v naslednje kategorije:

  1. Poslovanje

  2. Investiranje

  3. Financiranje

  4. Davki

  5. Ukinjeno poslovanje

 

Izkaz poslovnega izida po MSRP 18

 

V poslovanje so vključeni prihodki in odhodki dejavnosti podjetja ne glede na to ali so nenavadni ali spremenljivi. Vključeni so tisti prihodki in odhodki, ki so povezani z osnovno dejavnostjo podjetja, pa tudi tisti iz pomožnih dejavnosti, ki jih ni možno razvrstiti v druge kategorije.

V investiranje so vključeni prihodki in odhodki, ki omogočajo investitorjem analizo donosov samostojnih sredstev, ki niso povezana z osnovno dejavnostjo podjetja. Sem spadajo npr. prihodki od najemnin od naložbenih nepremičnin, dividende, obresti od danih posojil,…

Kategorija financiranje in pa vmesni seštevek izid pred financiranjem in davki, omogoča uporabnikom analizirati poslovanje brez vpliva načina financiranja in davkov. V številnih letnih poročilih lahko opazimo, da so bili ti seštevki že sedaj vključeni.

V financiranje so vključeni prihodki in odhodki na posojila ali obveznice (čiste transakcije financiranja) in tudi druge – npr. najemi. Ta kategorija torej vključuje odhodke financiranja na vse vrste obveznosti.

Kategorijo davki sestavljajo tekoči davki in odloženi davki in z njimi povezane tečajne razlike.

Kategorija ustavljeno poslovanje vključuje prihodke in odhodke, ki nastanejo ob uporabi podlagi MSRP 5 – Nekratkoročna sredstva za prodajo in ustavljeno poslovanje.

Merila uspešnosti, določena s strani poslovodstva

V letnih poročilih podjetja pogosto uporabljajo svoja merila za prikaz uspešnosti (MPM's, management-defined performance measures). To so mere, ki jih ne definirajo računovodski standardi, so pa pri njihovem izračunu upoštevani podatki iz izkaza poslovnega izida.

Pojavljajo se v obliki vmesnih seštevkov in so pogosto opisane kot 'prilagojeni dobiček'. Ali pa v obliki kazalcev in kazalnikov – npr. donos na kapital.

Vsa merila uspešnosti bo moralo poslovodstvo razkriti v enem samem pojasnilu, ki mora vključevati:

  • uskladitev merila z najbolj neposrednim seštevkom določenim z MSRP, vključno z vplivom na davke,

  • opis načina izračuna merila in obrazložitev namena takšnega prikaza,

  • obrazložitev sprememb pri merilih (opuščanje in dodajanje).

Združevanje podatkov

Standard vključuje jasne napotke za združevanje in razdruževanje podatkov, tako v temeljnih izkazih, kot tudi v pojasnilih. To je odziv na pogoste pripombe uporabnikov računovodskih poročil. Informacije so bile preveč podrobno predstavljene ali pa jih sploh ni bilo.

Datum uporabe

Standard se bo uporabljal od 1. januarja 2027, vendar pa je dovoljena zgodnejša uporaba. V takem primeru ga je treba uporabiti tudi pri sestavi medletnih izkazov v prvem letu uporabe. Standard se bo uporabljal za nazaj, kar pomeni, da bo treba primerjalne podatke preračunati v skladu z MRS 8.

Podjetja v Sloveniji uporabljajo standarde, ki so bili sprejeti v EU, kar pomeni, da standarda še ni možno uporabljati. Podjetja, ki so v lasti tujih podjetij izven EU, in uporabljajo 'izvirno' zbirko MSRP za poročanje v skupini, bodo morda morala standard uporabiti že prej.

Opomba: O podrobnejši vsebini standarda vas bomo še obveščali. Pridružite se nam na spletnem seminarju v juniju 2024.

Vse se spreminja

Pred koncem leta se vedno sprašujemo: Kje smo in kam bi radi prišli? Razumevanje okoliščin v katerih delujemo - tako poslovno kot zasebno, je nujen pogoj za sprejem odločitev.

Pred nami sta zeleni in digitalni prehod. Zato vam priporočam v branje nadavno izdano knjigo, ki je pravzaprav znanstveni vodič po preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Tudi na pomembno spremembo davčne obravnave obresti v skladu s predlogom novele ZDDPO-Š se bo treba pripraviti. Sprememba bo rezultat zahtev EU.

Kako v resnici deluje svet

Vaclav Smil

Da vas spodbudim k branju navajam kar zapis avtorja. Takole pove, kaj je namen knjige:

“V tej knjigi bom poskušal zmanjšati primanjkljaj razumevanja in pojasniti nekaj najosnovnejših stvarnosti, ki nam določajo preživetje in blagostanje. Ne želim podajati napovedi, prav tako ne mislim orisovati ugodnih ali neugodnih možnih prihodnosti. Nobene potrebe ni po širjenju tega priljubljenega in večno neuspešnega žanra, kajti dolgoročno je vse preveč nepredvidenih preobratov in vse preveč zapletenih interakcij, da bi jih bilo mogoče upoštevati – tako na ravni posameznika kot v širši skupnosti. Prav tako ne mislim zagovarjati katerega koli določenega (pristranskega) tolmačenja stvarnosti – niti kot razloga za obup, niti kot vira brezmejnih pričakovanj. Nisem niti pesimist niti optimist, le znanstvenik, ki skuša pojasniti, kako svet dejansko deluje, s tem razumevanjem pa bom skušal doseči, da bomo bolje dojeli svoje prihodnje omejitve in priložnosti”

Povezava do knjige

Implementacija pravila o omejevanju obresti ZDDP-2Š

Mihael Pojbič

Avtor Mihael Pojbič v dveh prispevkih najprej predstavi pravilo o omejevanju obresti skladno z določili Direktive Sveta (EU) 2016/1164 in nato analizira implementacijo v slovenski pravni red. Podlaga za analizo je julija 2023 objavljen predlog novele Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2Š).

- Revija Davčno finančna praksa, letnik 2023, številka 9 in 10